Udělené vyznamenání

Pokračování v tradici Templářských rytířů

Dne 9. března 2013 se v nádherných prostorách Mramorového sálu zámku Liblice nedaleko Mělníka, který je jednou z nejcelistvějších památek českého vrcholného baroka z dílny italského architekta Giovanni Battista Alliprandiho, konal dlouhodobě připravovaný mezinárodní ceremoniál u příležitosti pasování nových rytířů a přijímání čekatelů „Scottish Knights Templar“.

V rámci slavnostního ceremoniálu, po kterém následovala společná slavnostní večeře, přijela na Liblický zámek paní Lucie Bílá, která převzala nejvyšší řádové vyznamenání, udělené Jiřině Jiráskové im memoriam za celoživotní charitativní činnost. Jedná se o nejvyšší řádové vyznamenání, které řád může udělit za celoživotní charitativní činnost. Toto nejvyšší řádové vyznamenání bylo předáno Jeho Jasností Petrem Michaelem Vojtíškem knížetem von Hahn, v duchu rytířské tradice. Šlo o první veřejné ocenění tohoto druhu po více než 200 letech.

Paní Lucie Bílá poděkovala za pozvání. “Nesmírně si vážím toho, že mě rytíři požádali, abych za Jiřinku vyznamenání převzala. S úctou ho odnesu do Divadla na Vinohradech, kde ho ve vitríně můžou vidět všichni návštěvníci divadla, ve kterém Jiřinka dlouhá léta hrála a působila i jako ředitelka,” řekla zpěvačka a dodala: “Vždy se mě ptala, proč ji lidi mají tak rádi. Teď bych jí řekla: protože jsi rytíř,” smála se Lucie a společně s rytíři si na herečku připila jejím milovaným koňakem.

Slavnostní ceremoniál byl ukončen společnou fotografií a přáním hezkých chvil a úspěchů v dalším životě.